Sağlık

Beden dismorfik bozukluğunun 5 belirtisi

Beden dismorfik bozukluğu (BUD), kişinin dış görünüşünde var olduğuna inandığı hayali bir kusurla uğraşması veya var olan bir kusuru abartılı bir şekilde algılaması olarak tanımlanır. Bozukluk, kalıcı, inatçı ve sanrılı olabilen semptomların şiddeti nedeniyle kişinin işlevselliğinde ciddi bozulmaya yol açabilir.

NTV’den Özge Ülger Yiğit’in haberine göre, beden dismorfik bozukluğu, kişinin görünüşünde algılanan kusurlara yönelik bir saplantıdır. Bu bozukluğu olan kişiler, şekilsiz veya yakışıksız olduklarına inanırlar ve görünüşlerindeki algılanan veya hayal edilen kusurlara takıntılı hale gelirler.

Sosyal veya mesleki işlevsellikte rahatsızlık veya eksikliğe neden olur. Yaygın bir semptom, diğer insanların hatayı görüp rahatsız edici bulacağı korkusuyla sıradan faaliyetlerden kaçınmaktır.

Şiddetli olaylarda bireyler kendilerini eve kapatabilir ve dışarı çıkamayacak şekilde kendilerini izole edebilirler. Bunlar, birçok insanın görünüşleriyle ilgili olağan endişelerinden farklıdır. Çoğu durumda, zihni birçok yönden meşgul eder ve duygusal acıya neden olur.

BEDEN DİSMORFİK BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ

  • Başkalarının göremediği veya değersiz göründüğü algılanan bir kusurla çok meşgul olmak.
  • Görünüşünüzü daima başkalarıyla karşılaştırın.
  • Mükemmeliyetçi eğilimlere sahip olmak ve sosyal durumlardan kaçınmak.
  • Görünüşünüzde sizi berbat veya şekilsiz yapan bir kusurunuz olduğuna dair güçlü inanç.
  • Sık sık ayna kontrolü, tımarlama ya da deri yolma, direnmesi ya da kontrol etmesi zor algılanan bir kusuru düzeltmeyi ya da gizlemeyi amaçlayan davranışlarda bulunma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu