Ekonomi

Dolar ve euroda son durum

Bu hafta içeriden değerli bir bilgi bulunmazken, yurt dışında euro bölgesi enflasyon rakamları ve ABD’de işsizlik başvuruları takip edilecek.

Geçen hafta ABD hükümetinin attığı adımlarla piyasalar nispeten sakinken, Euro bölgesinden gelen haberlerle sarsıldı. Credit Suisse’in satın alınması ve endişelerin yatışmasının ardından bu kez endişeler Alman bankası Deutsche Bank’ta yoğunlaştı.

Deutsche Bank’ın CDS’sindeki (Credit Default Swap) yüzde 35’lik artış Euro gökyüzünde endişelerin yeniden su yüzüne çıkmasına neden olurken, dolar diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Deutsche Bank hisseleri Cuma günü %9 düşüşle kapandı.

Yeni haftanın başında dolar endeksi DXY 102,73 ile yatay seyrediyor. Euro-dolar paritesi de 1.0765’te seyrediyor.

TCMB’nin rezervleri geçen hafta aylar sonra ilk kez arttı. Artış, Suudi Arabistan ile yapılan anlaşma kapsamında aktarılan 5 milyar dolarlık mevduattan kaynaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervleri geçen hafta 6,8 milyar dolar, net rezervleri ise 1,3 milyar dolar arttı.

TCMB’nin döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 69 milyar 696 milyon dolardan 73 milyar 928 milyon dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın altın rezervi 52 milyar 959 milyon dolara yükseldi. Altın rezervleri geçtiğimiz hafta 50 milyar 316 milyon dolar seviyesindeydi.

Reuters’te yer alan bir habere göre, bankalar seçimin ardından kur ve faiz şokuna karşı testler yapmaya başladı.

Bankaların hükümetin düşük faiz, yatırım, ihracat ve cari fazla verme politikalarına, seçim sonrası olası güç değişikliklerine, faizlerin yüksek, kurların yüksek/düşük olduğu ortamlara karşı ne kadar dirençli olduğu test ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu